Program Springer Open Access

Przedłużony został na rok 2014 program Springer Open Choice/Open Access, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i realizowany w ramach umowy na narodową licencję akademicką na czasopisma Springer.
Przedłużone zostały jednocześnie umowy na licencje krajowe na dostęp do czasopism Nature i Science, kolekcji czasopism Wiley i Springer (wraz z programem Springer Open Access) oraz baz Web of Knowledge.


http://images.springer.com/cda/content/image/cda_displayimage.jpg?SGWID=0-0-16-717970-0

Program Springer Open Choice w ramach licencji narodowej umożliwia polskim naukowcom  publikowanie artykułów w czasopismach naukowych na zasadzie Open Access. Autor może wybrać metodę publikacji (tradycyjna czy OA). Artykuły po po przyjęciu do publikacji stają się dostępne w wersji elektronicznej dla wszystkich użytkowników Internetu na świecie. Czytelnicy nie ponoszą żadnych opłat za dostęp do artykułów Open Access,  gdyż koszty ich publikacji są ponoszone przez instytucje finansujące badania naukowe. Autorzy publikujący w tym modelu zachowują prawa autorskie,  zgodnie z licencją „Creative Commons Attribution” (CC BY). Autor podpisuje z wydawcą czasopisma umowę, w której przenosi autorskie prawa majątkowe na wydawnictwo, jednocześnie w umowie zobowiązuje wydawcę do udostępniania utworu w modelu otwartym i wersji elektronicznej czasopisma. Ostateczna elektroniczna wersja artykułu udostępniana przez wydawcę może być też archiwizowana i udostępniana w repozytoriach instytucji, w której afiliowany jest autor, czy w innym otwartym repozytorium naukowym. Pracownicy Politechniki Warszawskiej mogą udostępnić swoją pracę w repozytorium PW. Z programu narodowego mogą korzystać autorzy  posiadający afiliację w dowolnej polskiej instytucji akademickiej, naukowej lub edukacyjnej, publikujący swoje artykuły w tzw. hybrydowych czasopismach Springer (pozwalających autorowi na wybór zasady publikacji).

Informacja o programie Springer Open Choice dla Polski znajduje się na serwerze wydawcy: www.springer.com.   Wydawnictwo Springer we współpracy z ICM opracowało prezentację (w wersji dla Polski) pokazującą sposób korzystania z opcji Open Access przez autora: Open articles at Springer.

Więcej informacji na stronach ICM:


http://vls.icm.edu.pl/zasady/2010/krajowe/SpringerOpenChoice.html


http://vls.icm.edu.pl/zasady/index.html#aktualizacje

MM

 

2 comments on “Program Springer Open Access
  1. Z Open Access korzystam już od trzech lat i wszystkim go polecam bo publikacje w tym trybie stają się łatwiej dostępne i popularniejsze, co przekłada się później na więcej cytowań i lepszy indeks Hirscha.

  2. Z Open Access korzystam już od trzech lat i wszystkim go polecam bo publikacje w tym trybie stają się łatwiej dostępne i popularniejsze, co przekłada się później na więcej cytowań i lepszy indeks Hirscha.

Komentarze są wyłączone


  • RSS