Praktyka w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Narodowe Archiwum Cyfrowym digitalizuje rocznie 2 miliony dokumentów, ze swoich zbiorów, jak i z zasobów archiwów państwowych z całego kraju. Do NAC trafiają też kopie cyfrowe wytwarzane w innych archiwach państwowych czy instytucjach kultury w celu ich udostępnienia i zabezpieczenia w Centralnym Repozytorium Cyfrowym Archiwów Państwowych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe prowadzi praktyki dla studentów i pracowników archiwów i bibliotek.
W kwietniu 2017 odbyłam tygodniową praktykę w Narodowym Archiwum Cyfrowym w zakresie digitalizacji dokumentacji fotograficznej. Miejscem praktyki była Sekcja Digitalizacji Materiałów Audiowizualnych w Oddziale Digitalizacji Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W trakcie praktyk zapoznałam się ze specyfiką pracy Oddziału Digitalizacji, funkcją jaką pełni Narodowe Archiwum Cyfrowe, zgodnie z zarządzeniem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dn. 15.08.2015, które wyznacza zakres działań. Miałam także możność zwiedzenia pracowni Oddziału oraz magazynów fotografii pozytywowych i negatywowych.
W samej pracowni scharakteryzowano wymagania i specyfikacje sprzętu dedykowanego digitalizacji fotografii, podstawy zarządzania barwą. Zapoznałam się z opisem stanowiska operatora skanera, czynnościami poprzedzającymi digitalizację, podstawami postprodukcji kopii cyfrowych fotografii ( opis parametrów technicznych kopii cyfrowych, kontrola jakości wykonanych skanów, ewidencja kopii cyfrowych fotografii ).
Jeden dzień praktyki był poświęcony profilaktyce konserwatorskiej oraz zabezpieczaniu i przechowywaniu zbiorów fotograficznych w Narodowym Archiwum Cyfrowym ( praca w maseczce i rękawiczkach, odpowiednie preparaty do konserwacji jak również materiały do ochrony w trakcie procesu archiwizacji fotografii, slajdów, etc. , np. pudełka bezkwasowe do przechowywania ).

Magazyn negatywów

Magazyn fotografii

Ważnym elementem stażu była możliwości samodzielnego zdigitalizowania materiału na skanerze płaskim Kodak iQsmart3 ( fotografie, klisze, albumy ), skanerze negatywowym Nikon Super Coolsacan 9000 ED oraz na kamerze skanującej Pentracon Scan 7000- głównie negatywy na szkle, jak również praca w Photoshopie na komputerze Macintosh, z którym nie miałam wcześniej do czynienia.

Szklany negatyw

Zgodnie z mottem, które widnieje na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego:
Każde zdjęcie ma swoją
historię, niektóre historie
mają swoje zdjęcia
- Narodowe Archiwum Cyfrowe przechowuje wiele cennych zbiorów, zarówno kolekcji prywatnych, jak i z instytucji dokumentujących ważne wydarzenia historyczne. Większość z nich dostępnych jest w Internecie przy pomocy serwisu Audiovis (również w zestawach tematycznych) oraz szukajwarchiwach.pl.
Staż w NAC był dla mnie cennym doświadczeniem, szczególnie praktycznym. Wiedza zgromadzona w trakcie praktyki bez wątpienia będzie wykorzystywana w przyszłości.

Przydatne linki:

http://www.nac.gov.pl
             
http://szukajwarchiwach.pl/

tekst i fot.: KA

2 comments on “Praktyka w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Komentarze są wyłączone


  • RSS