Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca

Fot. Iwona Moroń-Chmielarska

10 czerwca w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów w Pałacu Staszica odbędzie się VIII Warszawski Piknik Archiwalny. Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 17:00.

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej również bierze udział w pikniku. Prezentować będziemy wystawę Skarby Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej – Zbiory Specjalne.

Święto obchodzone jest corocznie 9 czerwca. Ustanowione zostało podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku. Objęte jest patronatem UNESCO.

Obchody mają na celu m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Sieć polskich archiwów państwowych tworzy 30 archiwów o zasięgu regionalnym i 3 archiwa centralne: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Gromadzą one i udostępniają dokumentację stanowiącą unikatowe źródło informacji o historii państwa i społeczeństwa polskiego, powstałą w toku działalności instytucji państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych i osób prywatnych. Najstarsze dokumenty – pochodzące z XII w. – posiadają Archiwum Główne Akt Dawnych oraz archiwa w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Większość zbiorów pochodzi z XIX i XX w., przy czym zasób archiwów państwowych stale powiększa się o dokumentację powstającą współcześnie.

Obecnie na wielkość zasobu archiwów państwowych składa się ponad 330 kilometrów półek z dokumentacją – to prawie 45 mln jednostek archiwalnych, w tym ponad 26 mln teczek z dokumentacją aktową oraz prawie19 mln fotografii, filmów, nagrań i map. W ciągu najbliższych 25 lat zbiory archiwów powiększą się niemal dwukrotnie, dlatego dzisiaj priorytetem w ich działalności jest rozwój infrastruktury lokalowej i technicznej umożliwiającej gromadzenie i udostępnianie dokumentacji w postaci papierowej i cyfrowej.

Archiwa udostępniają swoje zbiory wszystkim zainteresowanym. Prezentują je także w Internecie, m.in. w serwisie szukajwarchiwach.pl, prowadzonym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 18 mln stron dokumentów historycznych, w tym akta stanu cywilnego, które stanowią podstawowe źródło informacji do badań nad historią rodzinną.

W tym roku Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Fundacja Promocji Solidarności, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Video Studio Gdańsk oraz Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku w 30. rocznicę III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. zaprezentują materiały archiwalne związane z tym bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach Polski.

Fot. Iwona Moroń-Chmielarska

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU -szczegóły znajdziecie na facebook oraz na stronie iternetowej

http://sap.waw.pl/archiwa/3295

http://www.archiwa.net/index.php?option=com_content&view=article&id=858:2017-02-20-17-15-30&catid=37:informacje&Itemid=11

http://www.szukajwarchiwach.pl/

http://sap.archiwapomorskie.pl/2017/05/25/miedzynarodowy-dzien-archiwow-2017/

IMCh, AN

One comment on “Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca
  1. Być może udam się na ten piknik, z pewnością warto będzie tam być. Uwielbiam tego typu imprezy tymbardziej, że organizowane są przez poważne instytucje.

Komentarze są wyłączone


  • RSS