ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK 13 CZERWCA !!!

13 czerwca odbędzie się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, jest to już XIV edycja. Cieszy się ono coraz większą popularnością.

Źródło https://libreshot.com/?s=book


Idea Święta narodziła się w 2003 roku, był to pomysł nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. W akcję aktywnie włączyły się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Ideę bookcrossingu stanowi nieustająca popularyzacja sztuki czytania wśród młodych i starszych czytelników. Ma to wpłynąć na wzrost czytelnictwa w Polsce. Książki od wieków wpisywały się w rozwój i upowszechnianie wiedzy i kultury, a dzielenie się posiadanym dobrem daje ogromną wewnętrzną satysfakcję.

Jak napisała Jolanta Niwińska – Ogólnopolski Koordynator Bookcrossingu:

„Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie samego faktu czytania
i walka o książki, jest potrzebna i musimy ją wspólnie wygrać dla dobra przyszłych pokoleń.

W BG PW również funkcjonuje bookcrossing – w Wolnym Dostępie ( III poziom, pokój 336) oraz w Wypożyczalni Studenckiej (parter, pokój 71)

Fot. Iwona Moroń-Chmielarska


Fot. Iwona Moroń-Chmielarska

www.bookcrossong.pl

IMCh, AN

2 comments on “ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK 13 CZERWCA !!!
  1. Bardzo przydatny artykuł, dzięki niemu dowiedziałam się, że W BG PW również funkcjonuje bookcrossing. Chętnie skorzystam:-)

  2. Słyszałem kiedyś o tej idei pozostawiania książek w miejscach publicznych. Zawsze myślałem sobie, że to się nie przyjmie, że ludzie wezmą tą książkę nie pozostawiając nic w zamian i idea upadnie. Jednak widzę, że nadal są takie akcje. Bookcrossing nie upadł. Brawo i oby tak dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS