NEWS BLOG BG

Saber Hosseini


https://www.facebook.com

W pogrążonym w stanie wojny Afganistanie dzieci mają utrudniony dostęp do literatury, nawet w dużych miastach. Niemożliwy staje się dla dzieci mieszkających na odległych terenach niełatwych do dotarcia nawet pojazdami z napędem na cztery koła. Książki są niezwykle rzadkim towarem w całym Afganistanie. Jednakże znalazł się jeden człowiek, który próbuje to zmienić. Jeżdżąc na rowerze załadowanym pudełkami książek, dociera do dzieci w odizolowanych wioskach. Saber Hosseini jest nauczycielem z Afganistanu i codziennie siadając na rower rozwozi książki do miejscowości, w których nie ma szkół. Dzięki niemu wiele afgańskich dzieci dostało swoją pierwszą w życiu książkę. Gdy jego działalność stała się słynna, ludzie zaczęli przysyłać mu książki. Saber Hosseini zebrał je w opuszczonym domu w swojej miejscowości i tak w Bamyan powstała pierwsza publiczna biblioteka. Jego projekt dystrybucji książek, zwany „Kids Foundation”, przyniósł mu miłość setek dzieci – i niestety gniew talibów, mimo to w projekcie uczestniczy wielu wolontariuszy. Malala Yousafzai, inaugurując otwarcie biblioteki w Birmingham, powiedziała z ogromnym przekonaniem, że „nawet jedna książka, jedno pióro, jedno dziecko i jeden nauczyciel są w stanie zmienić świat”.  

Na swoim profilu Hosseini pisze:” Początkowo wybrałem bardzo proste książki, ale teraz większość starszych dzieci potrafi czytać poważne książki – na przykład mamy uproszczone wersje książek Victor Hugo, Jack London, Antoine de Saint-Exupéry, Samad Behrangi [Irański pisarz], i Ferdowsi [irański poeta]. Większość naszych książek jest importowanych z Iranu, ponieważ publikacja książek w Afganistanie jest bardzo ograniczona. Żeby je kupić, podróżujemy do granicy z Iranem.”

Za każdym razem, gdy przynosi dzieciom książki, stara się porozmawiać z nimi na różne tematy. Przeważnie mówi o znaczeniu pokoju, niebezpieczeństwie narkotyków i potrzebie tolerancji między ludźmi o różnych przekonaniach i kulturach. Pomimo wielu trudności, przede wszystkim groźby śmierci ze strony talibów, Saber Hosseini i jego wolontariusze nadal chcą kontynuować działalność. Afgańskie dzieci mają tak trudne i stresujące życie – żyją w społeczeństwie, które jest pełne śmierci i przemocy, nawet ze strony rodziców w domu. Szkoły rzadko kiedy są dla nich schronieniem, ponieważ wielu nauczycieli jest niewykształconych i codziennie wymierza karę fizyczną. Saber Hosseini chce, aby w dalszym ciągu móc dawać chociaż odrobinę radość i spokoju  tym dzieciom poprzez książki właśnie. Podkreśla, że nawet 90 % kobiet i 63% mężczyzn nie może lub nie umie czytać i pisać w Afganistanie.

Źródła:

https://www.facebook.com/BuzzFeedWorld/videos/833068733465815/  https://www.facebook.com/childrensBookFoundation/


http://observers.france24.com/en/20160414-bicycle-books-isolated-afghan-childrenIMCh


  • RSS