BIBLIOTEKI ZA GRANICĄ – Park Biblioteka „Hiszpania” w Medellin

https://pl.dreamstime.com


https://pl.dreamstime.com

W jednej z dzielnic w Medellin, Santo Domingo Savio, zamieszkałej przez kolumbijskich przesiedleńców, stoją widoczne z daleka trzy potężne bryły, wyglądające jak głazy albo meteoryty. Architektem tej biblioteki jest Kolumbijczyk Giancarlo Mazzanti. Została ona nazwana Parque Biblioteca España co znaczy: Park Biblioteka „Hiszpania”.  Park jest częścią rządowego programu wyrównywania szans i uzyskał sporą dotację od królewskiej pary z Hiszpanii.


http://www.rynekkamienia.pl

Te trzy niezależne bryły zostały postawione na dwukondygnacyjnej platformie urwistego stoku Andów, ponad 1500 m n.p.m. Są one konstrukcyjnie odrębne. Wnętrze tych niezwykłych brył kryje bibliotekę, sale ćwiczeń z zapleczem administracyjnym oraz sale socjalne (jedna z nich ma na wyposażeniu ponad 30 komputerów). Dzieciaki i młodzież z Santo Domingo mogą wchodzić i wychodzić do budynków tak często, jak chcą.


http://www.rynekkamienia.pl


Park Biblioteka „Hiszpania” to nie tylko wypożyczalnia książek, instytucja prowadzi także wiele projektów, które mają na celu, poza edukacją kulturalną, również stymulowanie pozytywnych zmian w zachowaniu okolicznych mieszkańców. Placówka oferuje możliwość zabawy, relaksu i oświaty. Pomimo architektury ciężkich brył, wewnątrz wystrój jest bardzo lekki, nowoczesny i otwarty, z wielu miejsc można oglądać dzielnicę Santo Domingo.

O konstrukcji budynków możecie poczytać na tej stronie: 
http://www.rynekkamienia.pl/go.live.php/PL-H24/serwis/677/biblioteka-espa%EF%BF%BDaa-dla-rownych-szans.html


http://urbnews.pl/medellin-innowacje-i-spoleczna-urbanistyka-po-kolumbijsku/

 IMCh, AN

  • RSS