BIBLIOTEKI ZA GRANICĄ – Biblioburro, Kolumbia

Biblioburro, Kolumbia


https://en.wikipedia.org/wiki/Biblioburro


Słysząc słowo „biblioteka” od razu wyobrażamy sobie budynek wypełniony książkami, przytulny lub nowoczesny, w którym należy się cicho zachowywać. Ale jak się okazuje są to stereotypy, które coraz częściej są łamane. Czy jeszcze kilkanaście lat temu ktoś by pomyślał, że za bibliotekę mogą nam posłużyć także budki telefoniczne, łódź, czy nawet osły?

Biblioburro (Kolumnia) -to zdecydowanie jedna z najbardziej wyjątkowych bibliotek na świecie. Założył ją kolumbijski nauczyciel Luis Soriano, który zaczął dowozić dzieciom z obszarów wiejskich książki na dwóch osiołkach. Pomysł wpadł mu do głowy w 1990 roku, ponieważ – jak powiedział telewizji CNN – „miał dwa bezrobotne osły w domu”. Do tej pory Soriano ze swoją niezwykłą biblioteką dotarł do ok. 4 tysięcy dzieci. Biblioburro działa w centralnych gminach departamentu Magdalena, na wybrzeżu Karaibów w Kolumbii. Opowieści przygodowe są jednym z najbardziej popularnych dzieł rozpowszechnianych przez Biblioburro. Dzięki rozgłosowi medialnemu, podobne biblioteki powstały w innych rejonach świata, m.in. w Etiopii oraz w Kenii, gdzie zamiast osiołków książki dowożą wielbłądy.

Kolumbijski filmowiec dokumentalny Carlos Rendón Zipagauta stworzył film, który opowiada historię Soriano i Biblioburros.

W czerwcu 2012 r. Soriano miał amputowaną nogę po wypadku z udziałem jednego z jego burrosów, ale nie przeszkodziło mu to w jego niezwykłej działalności i  od stycznia 2013 kontynuuje swoje prace. Jesteśmy pełni podziwu dla jego wytrwałości i poświęcenia.


https://en.wikipedia.org/wiki/BiblioburroBiblioteka na wielbłądzie:
http://www.knls.ac.ke/public-library/camel-library 

http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/picture_gallery/05/africa_kenyan_camel_library/html/1.stm

IMCh


  • RSS