Pierwsza transmisja telewizyjna w Polsce – 79 lat temu

Pierwsza transmisja telewizyjna w Polsce odbyła się 5 października 1938 r. Minęło właśnie 79 lat od  pierwszej próbnej transmisji telewizyjnej w Warszawie, przeprowadzonej z udziałem piosenkarza Mieczysława Fogga. Wcześniej, w 1936 r. na dachu Prudentialu (najwyższego wówczas budynku w Polsce – 16 pięter, 68 m) umocowano kilkunastometrowy maszt eksperymentalnej stacji telewizyjnej. Profesor Janusz Groszkowski (od 1929 r. prof. Politechniki Warszawskiej, światowej sławy elektronik i radiotechnik) zbudował i uruchomił tu pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny. Pierwszym filmem wyemitowanym przez próbną telewizję była „Barbara Radziwiłówna”.  Pierwsza oficjalna emisja sygnału telewizyjnego nastąpiła 26 sierpnia 1939 roku) podczas otwarcia drugiej Dorocznej Wystawy Radiowej. Wyemitowano wtedy występ aktorki Ireny Zaleskiej i specjalnie na tę okazję przygotowany film propagandowy Polskiego Radia.  Początki miały miejsce jeszcze wcześniej, w 1935 roku, w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym powstał Dział Telewizji, którym kierował inż. Lesław Kędzierski. W 1936 roku rozpoczęto prace nad  urządzeniem umożliwiającym nadawanie filmów kinematograficznych, które miało zostać wykorzystane w eksperymentalnej stacji telewizyjnej.

A tak  wyglądały telewizory w latach 30. ubiegłego wieku. To urządzenie, to Telefunken (produkt powstałej w 1903 r. firmy, pioniera urządzeń telewizyjnych i radiowych).

Telefunken, Early Electronic TV Gallery, Early Television Foundation fot. Eric Newth, CC BY-SA 2.0

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że za prekursora telewizji w Polsce należy uznać Jana Szczepanika, „polskiego Edisona”, który w 1897 roku opatentował w W. Brytanii i Stanach Zjednoczonych  telektroskop – „aparat do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności”. A w  roku 1900 przedstawił na Wystawie światowej w Paryżu „telefot” udoskonalone urządzenie do przenoszenia obrazu na odległość.

Próby z urządzeniami do emisji programu telewizyjnego prowadzone były w Polsce już w latach 20. W 1929 roku inż. Stefan Manczarski opatentował Sposób telewizyjnego przesyłania obrazów za pośrednictwem drutu i radia. Ekran urządzenia był maleńki, a obraz niewyraźny, ale patent odkupiło zainteresowane pomysłem Ministerstwo Poczt i Telegrafów. 2 lata później w Ośrodku Polskiego Radia w Katowicach skonstruowano urządzenie do przesyłania sygnału telewizyjnego. Jakość obrazu też była słaba, a projekt upadł, bo w czasach kryzysu nie znaleziono sponsorów na dalsze badania.

Rozwój prowadzonych w latach 30. prac nad telewizją przerwała II wojna światowa. Prace na polską telewizją wznowiono po wojnie. Pierwszy polski program telewizyjny uruchomiono 25 października 1952 r.

Telewizor „Wisła”, pierwszy odbiornik produkowany w latach 50. w Polsce, na licencji radzieckiej. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82a_(telewizor)

Żródła:

http://www.telefunken.pl/timeline

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/06/26/prawdziwe-poczatki-telewizji-w-polsce-czyli-tele-superheterodyna-z-okiem-elektrycznym/

https://pl.wikipedia.org

 

MM


  • RSS