150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

Zbliża się 150. rocznica urodzin wielkiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji warto przypomnieć sobie najważniejsze fakty z Jej życia.

Maria Skłodowska-Curie – chemik, fizyk, prekursorka radiochemii, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, odkrywczyni radu i polonu. Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie w rodzinie wywodzącej się z drobnej szlachty. W wieku 10 lat rozpoczęła naukę na pensji dla dziewcząt, następne kształciła się w gimnazjum, które ukończyła w 1883 r. wyróżniona złotym medalem. W latach 1884-1885 kontynuowała naukę w nielegalnym Uniwersytecie Latającym.  Od 1886 r. była guwernantką  - najpierw w prawniczej rodzinie z Krakowa, a następnie u rodziny Żorawskich w Szczukach. W 1889 r. wróciła do Warszawy. Tutaj zaczęła uzupełniać swoją wiedzę z chemii i fizyki w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

Na początku 1891 r. Maria zdecydowała się wyjechać do Paryża. Rozpoczęła naukę na Sorbonie. 28 lipca 1893 r. otrzymała licencjat z fizyki z pierwszą lokatą, a rok później licencjat z matematyki z lokatą drugą. Po ukończonych studiach otrzymała stypendium naukowe, które umożliwiło jej podjęcie badań związanych z magnetycznymi właściwościami różnych rodzajów stali. W 1897 r. ogłosiła pierwszą pracę naukową na ten temat. W tym samym czasie Maria poznała Pierre’a Curie – francuskiego fizyka, odkrywcę piezoelektryczności, autora „prawa Curie”, „wagi Curie”. 26 lipca 1895 r. Maria Skłodowska i Pierre Curie zawarli cywilny związek małżeński. 12 września 1897 r. przyszła na świat pierwsza córka Marii i Pierre’a – Irène, późniejsza laureatka Nagrody Nobla z chemii. W sierpniu 1903 r. urodziła się druga córka, która zmarła po porodzie. 6 grudnia 1904 r. Maria urodziła trzecią córkę, Ewę – przyszłą biografkę matki, pianistkę i działaczkę pokojową.

W 1903 r. Maria przedstawiła rozprawę doktorską pt. „Badanie ciał radioaktywnych”. W tym samym roku Maria i Pierre Curie otrzymali razem z Henri Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki.7 listopada 1911 r. została uhonorowana przez Szwedzka Akademię Nauk drugą, samodzielną Nagrodę Nobla z chemii. Została pierwszą osobą wyróżnioną tą nagrodą dwukrotnie i pierwszą kobietą laureatką Nobla w dziedzinie chemii.

W 1912 r. z jej inicjatywy rozpoczęła się budowa Instytutu Radowego – Institut du Radium (obecnie Institut Curie), w którym prowadzono badania z zakresu chemii, fizyki i medycyny, m. in. nad promieniotwórczością i radioizotopami. W 1921 r. Maria wraz z córkami wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zebrano pieniądze na zakup grama radu do paryskiego Instytutu Radowego oraz na wyposażenie laboratorium.  W 1929 r. jeszcze raz pojechała do Stanów Zjednoczonych. Za zebrane wtedy pieniądze Maria kupiła gram radu dla warszawskiego Instytutu Radowego (obecnie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), którego budowę rozpoczęto po I wojnie światowej. Instytut Radowy w Warszawie otwarto w obecności Marii w 1932 r.

W 1934 r. Maria wyjechała do sanatorium w Passy, gdzie zmarła 4 lipca tego roku. Maria spoczęła obok męża na cmentarzu w Sceaux. 20 kwietnia 1995 r. szczątki Marii i Pierre’a Curie zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej również będzie świętować urodziny Marii Skłodowskiej-Curie. Zapraszamy do zapoznania się z Zestawieniem bibliograficznym prac poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie,  zamieszczonym w Bibliotece Cyfrowej BG PW.
Zachęcamy również do udziału w otwarciu – prapremierze wystawy. pt. „Maria Skłodowska-Curie w 150. rocznicę urodzin: odkrywanie ciekawe niesłychanie”, organizowanej przez BG PW.
Wystawę będzie można oglądać od 6.11. do 16.11.2017 r. na I piętrze Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie będzie jednocześnie towarzyszyło Międzynarodowej Konferencji „Medicina-Scientia-Cultura„  odbywającej się w dn. 6-8.11.2017 r. Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na FCB BG PW.
JA, AC
One comment on “150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

Komentarze są wyłączone


  • RSS