Dzień Księgarza

Scena z filmu „Manhattan” Woody’ego Allena http://www.filmweb.pl/Manhattan

Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale nic tam.
Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę. Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka czekała na mnie już od dawna, bardzo możliwe, że czekała na mnie zanim w ogóle przyszedłem na świat.
Carlos Ruíz Zafón „Cień Wiatru”

 

13 grudnia bardziej kojarzy nam się z Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego niż Dniem Księgarza. Dawniej księgarz był osobą bardzo dobrze wykształconą i zaopatrywał w kulturę całe miasto, znał swojego klienta i był w stanie na podstawie rozmowy wysondować, jakie książki mu zaproponować. Znał książki, które były dostępne w jego księgarni, wiedział dokładnie, gdzie leżą i na temat każdej mógł się wypowiedzieć. To właśnie on starannie wybierał książki dla odwiedzających go klientów, znał wszystkie pojawiające się nowości, wiedział, kto dostał nagrodę i orientował się o czyjej książce się ostatnio mówiło. Obecnie nie ma już w Polsce uczelni wyższej oferującej wyspecjalizowane studia na kierunku księgarstwo. Małe, lokalne księgarnie wypierane są przez te większe, sieciowe. Większość ludzi myli zawód księgarza ze zwykłym sprzedawcą, tymczasem księgarz powinien być sercem księgarni, przecież to od niego zaczyna się przygodę z książką. Niestety, wszystko wiąże się z koniecznością bezustannego cięcia kosztów, co niestety wpływa na to, że małe księgarnie upadają i jest to nie tylko tendencja w naszym kraju (o problemie z jakim zmagają się małe księgarnie pisaliśmy już w artykule Minister broni projektu o jednolitej cenie książki”)

Współcześnie księgarnie rozwijają swoją ofertę tak aby przyciągnąć czytelnika. Właściciele księgarni tworzą w obrębie dostępnych przestrzeni kawiarnie, gdzie czytelnik może napić się kawy, zjeść ciastko i w ciszy poczytać książkę albo prasę, a dodatkowo spotkać ze znajomymi. Ostatnio popularny stał się termin trzecie miejsce (The Third Place), który określa miejsce w przestrzeni publicznej, oddzielające środowisko życia w domu i pracy. Najkrócej mówiąc można je określić jako dom z dala od domu. Po raz pierwszy pojęcie to użyte zostało w 1989 roku przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga w książce „The Great Good Place”. Zgodnie z tą zasadą bardzo wiele instytucji takich, jak banki, centra handlowe i właśnie księgarnie zmieniają się dla użytkownika tak, aby czuł się on dobrze i swobodnie.

Powstało bardzo wiele filmów, które pokazywały uroczy klimat księgarni i samych księgarzy, zarówno w jednych jak i drugich można się zakochać. We wnętrzach księgarni rozgrywały się losy wielu filmowych bohaterów. Pisaliśmy już na przykład przy kilku innych okazjach o filmie i książce „Dziewiąte wrota”, w których nowojorski bibliofil Dean Corso (Johnny Depp) specjalizujący się w odnajdywaniu bezcennych starodruków, na zlecenie bogatego kolekcjonera Borisa Balkana ma odszukać dwa egzemplarze książki i przez to wplątuje się w mroczne sprawy, które w innym przypadku nie stałyby się jego udziałem.

Scena z filmu „Masz wiadomość” z Meg Ryan http://mhtm.pl/forum/filmy-495/masz_wiadomosc_youve_got_mail_1998_lektor_pl-73008.html

Dosyć znanym i popularnym filmem jest „Masz Wiadomość”, którego bohaterka Kathleen (Meg Ryan) dziedziczy po matce małą księgarnię i niestety nieco później okazuje się, że w pobliżu otwiera swój oddział największa nowojorska sieć ksiągarska, właścicielem której jest Tom Hanks. Jako, że bohaterowie pracuję w tej samej branży konkurują ze sobą i są wrogami, maja też odrębne zdania na temat księgarni i sposobu jej prowadzenia. Jednak któregoś dnia nawiązują przypadkowy kontakt przez internet i tak rodzi się wzajemna sympatia. Okazuje się, że łączy ich nie tylko miłość do książek.

Scena z filmu „Zabawna buzia” tu widzimy Audrey Hepburn i Freda Astaire http://trwajac-w-zachwycie.blogspot.com/

Film ”Zabawna buzia” to muzyczno-taneczna opowieść o urzekającej sprzedawczyni książek, która została modelką. Akcja toczy się w dużej mierze w księgarni, w której pracuje Jo (Audrey Hepburn), poznaje ona w pracy fotografa Dicka, w rolę którego wciela się Fred Astaire. W większości filmów Woody’go Allena widzimy księgarnie, na przykład w filmie „Manhattan”. W filmie „Niekończąca się opowieść” główny bohater  Bastian chroni się w księgarni przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. To właśnie w księgarni znajduje książkę, która przenosi go do świata fantazji.

Scena z filmu „Nothing Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem http://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/notting-hill-cast-now-hugh-7029734

„Notting Hill” to kolejny film z księgarzem i książkami w tle. Tu bohater jest właścicielem antykwariatu z książkami podróżniczymi w  zakątku Londynu, który gdzieś do końca lat 60. uchodził za dzielnicę bohemy i kolorowych emigrantów, a dziś jest przede wszystkim dzielnicą nuworyszy i tych, którzy robią karierę w mediach. Anna Scott, hollywoodzka gwiazda wpada do sklepu z książkami podróżniczymi incognito i oczywiście bohaterowie zakochują się w sobie. Kolejny film, w którym ludzie poznają się w księgarni i zakochują się w sobie to „Ja cię kocham, a ty z nim”. Tym razem między regałami znajduje się wdowiec i redaktor Dan Burns (Steve Carell), a obiektem jego uczuć jest Marie (Juliette Binoche). Poznana w księgarni „ta jedyna” okazuje się nową dziewczyną jego młodszego brata, na dodatek wszystko zbiega się w czasie ze zjazdem rodzinnym.

 

Scena z filmu „Przed zachodem słońca” – tu bohaterowie przed słynną księgarnią Shakespeare And Company w Paryżu http://www.filmweb.pl/Przed.Zachodem.Slonca#

Podobnie jak ”Zabawna buzia”  akcja filmu „Przed zachodem słońca” ma miejsce w Paryżu. Jest to kontynuacja „Przed wschodem słońca”, a głównym wątkiem jest spotkanie po latach. On jest słynnym pisarzem i promuje w znanej paryskiej księgarni swoją najnowsza książkę, w której opisał ich wspólne chwile spędzone w Wiedniu. Ona pojawia się na jego spotkaniu autorskim. Mają około godziny, żeby odrobić zaległości i skorzystać z drugiej, danej przez los, szansy. Jest to chyba jedyny film, w którym pojawia się legendarna paryska księgarnia Shakespeare and Company. Warto też wspomnieć o filmie „Wielki sen”, który uważany jest za klasyk kina detektywistycznego, noir. Jest to  ekranizacja jednaj z najgłośniejszych powieści Raymonda Chandlera z 1946 r. Prywatny detektyw Philip Marlowe zostaje wynajęty przez generała Sternwooda, aby rozwikłać sprawę szantażowania jego córki Carmen, która popadła w długi u księgarza Arthura Geigera. Bohater próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa księgarza.

Scena z filmu „Wielki sen” w rolach głównych wystąpili Humphrey Bogart i Lauren Bacall https://fdb.pl/film/559-wielki-sen/pictures

Mamy też  film „Księgarnia”, którego rozgrywa się pod koniec lat 50. Florence Green, wdowa w średnim wieku, przeprowadza się do cichego miasteczka na angielskim wybrzeżu, aby spełnić tam marzenie, które zrodziło się, gdy poznała męża: otworzyć księgarnię z dala od społecznych rewolucji, jakie miały miejsce w dużych ośrodkach miejskich. Film powstał na podstawie nominowanej do Bookera powieści pod tym samym tytułem.

Księgarzem, ale takim prawdziwym, zostają najczęściej pasjonaci, miłośnicy literatury i sztuk pięknych. Oby każdy trafił właśnie na takiego.

 

Czujesz? Zapach nowych książek. Nieprzeczytanej przygody. Przyjaciół, których jeszcze się nie zna, i czekających nas godzin magicznej ucieczki od rzeczywistości.

Katarina Bivald – „Księgarnia spełnionych marzeń”

Jest to również Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Trzecie miejsce:
https://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/umow;sie;w;banku;na;kawe,225,0,374241.html
dostęp 12.12.2017

Trzecie miejsce:
http://blog.biblioteka20.pl/?p=149
dostęp 12.12.2017


http://www.filmweb.pl
dostęp 12.12.2017


http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/1838/10-filmowych-ksiegarni
dostęp 12.12.2017


http://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/5-filmow-ktore-przypominaja-ze-male-ksiegarnie-sa-fajne/
dostęp 12.12.2017

Polecamy także wywiad z Rafałem Szczechurą „PROJEKT KSIĄŻKA: Księgarz”  http://www.dwutygodnik.com/artykul/5455-projekt-ksiazka-ksiegarz.html dostęp 12.12.2017

Może zainteresuje Was także artykółZawód księgarz, czyli jak wygląda praca w księgarni?”  http://www.gosiarella.pl/2017/07/zawod-ksiegarz.html# dostęp 12.12.2017

 

IMCh, AN

2 comments on “Dzień Księgarza
 1. „Trzecie miejsce” cz raczej „trzecia przestrzeń” to określenie popularne od kilku ładnych lat uźywane w odniesieniu do biblioteki. Chodzi o takie miejsca we współczesnych bibliotekach (też uczelnianych), gdzie użytkownik nie musi w ciszy czytac czy uczyć się, ale może tam przebywać i właśnie się czuć „dobrze i swobodnie”. Architektura wielu bibliotek uczelnianych, tez polskich, zorientowana jest na taki podział przestrzeni. No ale na ogól są to nowe, specjalnie zaprojektowane w ten sposób budynki.

  • Witam,
   Trzecie miejsce (The Third Place użyte zostało po raz pierwszy przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga w 1989 roku) odnosi się ono nie tylko do biblioteki, ale do każdej przestrzeni publicznej, które określa miejsce odrębne od domu i pracy, mające zapewnić relaks, a jednocześnie możliwość spotkania ze znajomymi. Miejsce to ma wzmocnić poczucie więzi społecznej, obecności w danym środowisku lokalnym.
   O trzecim miejscu w bibliotece pisałyśmy na łamach bloga w artykule http://bgpw.blog.pl/2017/07/17/biblioteki-zagraniczne-hjorring-dania/

   Dziękujemy za komentarz
   Pozdrawiamy
   Redakcja blog

Komentarze są wyłączone


 • RSS