NEWS BLOG BG Najpiękniejsze księgarnie świata

W nawiązaniu do obchodzonego niedawno Dnia Księgarza chciałabym przedstawić kilka przepięknych księgarni. Warto wierzyć, że w dobie e-booków mimo wszystko wiele osób wybiera tradycyjne książki i w tym celu odwiedza różne księgarnie. Chciałybyśmy przedstawić Wam nasze propozycje, a przekonacie się, że niektóre z nich są niemal bajkowe. Może, będąc w pobliżu, będziecie chcieli bliżej się im przyjrzeć.

Livraria Da Vila, Sao Paulo, Brazylia

To niezwykła, nowoczesna, wspaniale urządzona księgarnia położona w Sao Paulo. Często nazywana estetycznym cudem. Książki ułożone są od podłogi po sufit, na schodach i na pięknym łuku nad schodami. Można powiedzieć, że powierzchnię księgarni wykorzystano do maksimum, nawet drzwi wejściowe funkcjonują jako regały.

 

Księgarnia Livraria Da Vila http://fotografia.folha.uol.com.br/galerias/16326-bibliotecas-livrarias-e-sebos-de-sao-paulo

Jeżeli chcecie zobaczyć więcej zdjęć tej biblioteki zapraszam na stronę
https://www.archdaily.com/31172/livraria-da-vila-isay-weinfeld
dostęp15 grudnia 2017

Livraria Lello, Porto, Portugalia

Księgarnia Livraria Lello & Irmao (Lello i brat)  uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jej rzeźbione wnętrze, witraże na suficie, niesamowite płaskorzeźby w drewnie, rozety oraz zakręcone, neogotyckie schody robią wielkie wrażenie na każdym turyście. Podejrzewa się, że J.K. Rowling, kiedy mieszkała w Porto i uczyła w pobliskiej szkole, zainspirowała się nimi, opisując Hogwart w swoich książkach o Harrym Potterze. Ważną informacją dla zwiedzających jest to, że za wejście do księgarni płaci się 4 euro, ale jeśli cokolwiek kupicie w środku, to kwota ta zostanie odliczona od kosztu zakupu. Istotne jest także to, że od jakiegoś czasu w księgarni można robić zdjęcia, ponieważ wcześniej było to zabronione i zapamiętane obrazy można było zabrać jedynie w głowie. Księgarnia pomimo niewielkiej przestrzeni ma niesamowity klimat.

Front księgarni Livraria Lello, Porto https://www.livrarialello.pt/media/

Wnętrze Księgarni Lello https://www.livrarialello.pt/media/

Selexyz Dominicanen, Maastricht, Holandia

Katedra w Maastricht to tysiące książek w niebiańskiej atmosferze, czyli w ponad 700-letnim kościele dominikańskim. Księgarnia ma bardzo bogatą ofertę nie tylko książek, ale także CD, DVD i płyty LP. Poza główną działalnością księgarnia organizuje około 150 działań rocznie. Od wykładów, prezentacji książek po wystawy, zawsze coś się tam dzieje. Zgodnie z zasadą trzeciego miejsca można tam również delektować się kawą, ponieważ na dawnym chórze urządzono Coffeelovers. Pijąc kawę można natomiast podziwiać zabytkowy fresk. Bookstore Dominicanen została ogłoszona przez Guardian „The Fairest Bookshop of the World”, czyli księgarnią wykonaną w niebie.

Księgarnia Selexyz Dominicanen, Maastricht https://www.e-architect.co.uk/holland/bookstore-selexyz-dominicanen-maastricht

Księgarnia Selexyz Dominicanen, Maastricht https://www.e-architect.co.uk/holland/bookstore-selexyz-dominicanen-maastricht



El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentyna

To przykład księgarni w ozdobnym dawnym teatrze. Budynek powstał w maju 1919 roku, natomiast w lutym 2002 roku został wynajęty przez Grupo Ilhsa, a następnie wyremontowany i przekształcony w księgarnię, ponadto usunięto miejsca na kino, a na ich miejscu zainstalowano półki z książkami. W budynku znajdują się cudowne freski sufitowe namalowane przez włoskiego artystę Nazareno Orlandi oraz kariatydy wyrzeźbione przez Troiano Troiani. Na tyłach tego, co kiedyś było sceną, znajduje się urocza kawiarnia. Pozostawiono bardzo wiele detali architektonicznych charakterystycznych dla teatru, dlatego budynek pomimo wielu zmian, zachowuje niezwykłą atmosferę, jaką niegdyś miał.

Księgarnia El Ateneo Grand Splendid https://en.wikipedia.org/wiki/El_Ateneo_Grand_Splendid

Księgarnia El Ateneo Grand Splendid https://en.wikipedia.org/wiki/El_Ateneo_Grand_Splendid

 

El Péndulo, Meksyk, Meksyk

Ta fantastyczna księgarnia połączona z kawiarnią (stąd nazwa Cafeberia El Péndulo), urzeka nie tylko jako miejsce dla moli książkowych, ale także dla osób, które chcą w ciszy odpocząć od zgiełku miasta.  Księgarnia od sufitu aż do podłogi wypełniona jest nie tylko książkami, ale dodatkowo zielonymi roślinami. Drzewka i inne rośliny, na które natykamy się między regałami, dodają temu miejscu niesamowitej atmosfery. Księgarnia stanowi dodatkowo doskonałe schronienie przed upałem.

Księgarnia w Meksyku https://pl.tripadvisor.com/LocationPhotoDirectLink-g150800-d811204-i32264425-El_Pendulo-Mexico_City_Central_Mexico_and_Gulf_Coast.html

 

Kid`s Republic to księgarnia dla dzieci w Pekinie

W Pekinie stworzono księgarnię dla dzieci, która jest zarówno miejscem zabaw, jak również spotkań z książką. Pomieszczenia zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach i sile ich wyobraźni. Ustawiono tam bajecznie kolorowe, asymetryczne meble oraz okrągłe wnęki, które jednocześnie są oknami oraz służą do siedzenia w zaciszu księgarnianych półek. Stanowią one inspirujące dopełnienie tego uroczego zakątka. Dzieci mogą w tej księgarni dosłownie chodzić po półkach. 

Księgarnia dziecięca w Pekinie https://panekjoanna.wordpress.com/tag/kids-republic/

 

Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie

My też na pewno mamy się czym pochwalić, na uwagę zasługuje chociażby Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie.  Powstała ona w 1952 roku i funkcjonowała jako jedna z wielu placówek „Domu Książki” do roku 1991. Księgarnia Prusa to jedna z najstarszych i największych w Warszawie. Ciekawa jest także lokalizacja, ponieważ księgarnia znajduje się na Krakowskim Przedmieściu 7 w Kamienicy Grodzkiego, znanej miłośnikom „Lalki” jako sklep Stanisława Wokulskiego. Można znaleźć w niej dobre książki z najróżniejszych dziedzin, nie tylko naukowych. Lokal mieści się w prestiżowym miejscu również ze względu na to, że znajduje się tuż obok kampusów UW i ASP oraz jest jedną z lepiej wyposażonych księgarni sprzedających książki i czasopisma naukowe. Obecnie w „Prusie” można także przysiąść w niewielkiej kawiarence i wśród tysiąca książek w spokoju popijać pyszną herbatkę z imbirem.

Księgarnia Naukowa im. B. Prusa http://www.nck.pl/o-projekcie/276378-glowna-ksiegarnia-naukowa-im-boleslawa-prusa/

 

Źródła:


http://booklips.pl/zestawienia/5-najpiekniejszych-ksiegarni-na-swiecie/
dostęp 15 grudnia 2017


https://www.livrarialello.pt/media/
dostęp 15 grudnia 2017


https://en.wikipedia.org/wiki/El_Ateneo_Grand_Splendid
dostęp 15 grudnia 2017


http://designteka.pl/pekinska-ksiegarnia-dla-dzieci.html
dostęp 15 grudnia 2017


https://panekjoanna.wordpress.com/tag/kids-republic/
dostęp 15 grudnia 2017


http://spendit.pl/ksiegarnia-czy-plac-zabaw/
dostęp 15 grudnia 2017


https://pl.tripadvisor.com/LocationPhotoDirectLink-g150800-d811204-i32264425-El_Pendulo-Mexico_City_Central_Mexico_and_Gulf_Coast.html
dostęp 15 grudnia 2017

Polecam także artykuł: Najciekawsze Księgarnie w Warszawie
http://natemat.pl/82607,najciekawsze-ksiegarnie-w-warszawie
  dostęp15 grudnia 2017


http://magamara.blox.pl/2012/01/Najlepsze-ksiegarnie-w-Polsce.html
dostęp15 grudnia 2017

 

IMCh, AN


  • RSS