BIBLIOTEKI ZA GRANICĄ – Vennesla library Norwegia


https://www.infoarchitekta.pl

Nowa biblioteka w Vennesla (Norwegia) – budynek obejmuje zarówno kafeterię, sale konferencyjne i powierzchnie administracyjne jak i bibliotekę. Stał się on w ten sposób centrum kulturalnym, który oferuje wiele różnych działań. Centrum powstało w październiku 2011 roku, a w ciągu pierwszego roku (2012) odwiedziło go ponad 100 000 osób.


http://www.librarybuildings.info

Biblioteka ma niesamowity wygląd, zbudowana jest głównie z drewna. „Projekt opiera się na żebrowej konstrukcji hybrydowej struktury użytkowej, która łączy elementy drewniane ze wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami.” Biblioteka składa się z 27 żeber, które budują geometrię dachu i tworzą wewnątrz dużą, otwartą, falistą przestrzeń usianą małymi stanowiskami czytelniczymi znajdującymi się przy ścianach.

Żebra tworzą również takie meble, jak: półki, ławki do siedzenia, a między żebrami w dziale książek znajdują się osobiste strefy studyjne. Zawierają one także sprzęt techniczny, taki jak kanały klimatyzacyjne i zakrzywione szyby, które służą jako osłony oświetleniowe.

 

 

W głównym pomieszczeniu jak już napisaliśmy nie ma ścian oddzielających różne funkcje, nakładają się one na siebie i odróżniają je tylko meble i inne okucia.

 


http://www.librarybuildings.info

Projekt został wykonany tak aby zredukować zużycie energii i wykorzystuje energooszczędne rozwiązania. Według norweskiej klasyfikacji budynek otrzymał  klasę „A” energooszczędności. W głównym pomieszczeniu nie ma ścian oddzielających.
Źródło:
IMCh, AN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS